Błażejewo

Kościół parafialny p.w. św. Jakuba Apostoła

Zabytkowy kościółek w Błażejewie został zbudowany w latach 1675 - 1676. Ufundował go założyciel oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze koło Gostynia - ksiądz Stanisław Grudowicz, dla miejscowej ludności podczas wyrębu drzewa budowlanego dla wznoszonej na Świętej Górze bazyliki. Kościół posiada w całości konstrukcję drewnianą, zrębową, oszalowaną. Obiekt ma jedną nawę w kształcie krzyża z dobudowaną zakrystią, osłaniającą zewnętrzną ścianę prezbiterium od strony północno-wschodniej. Od nawy głównej odchodzą dwie kaplice boczne. Strop nad całą powierzchnią drewniany i płaski. W tylnej części znajduje się chór. Małe zabytkowe organy, uległy zniszczeniu po zamknięciu kościoła w czasie kasaty świętogórskiego oratorium księży Filipinów w latach 1876 - 1918.

Ściany boczne kościoła wypełnione są belami sosnowymi i obustronnie zlicowane deskami i oblistwowane w spoinach. Na przecięciu krzyża dachów nawy i kaplic góruje wieża z barokowym hełmem zakończonym latarnią, pokryta w czasie ostatniego remontu blachą miedziana. Długość kościołka w linii prostej wynosi 15 metrów, szerokość 4,5 metra. W ramionach krzyża ma 9 metrów, do szczytu wieży - 18 metrów. Drzwi klepkowe z zabytkowymi zamkami kowalskiej roboty pochodzą zapewne z 1778 roku, zostały wymienione na nowe z uwzględnieniem zabytkowej konstrukcji całości. Wnętrze kościoła zachowało cechy twórczości ludowej.

Ołtarz główny późnorenesansowy pochodzi z połowy XVII wieku, cały wykonany z drzewa. Po obu stronach tabernakulum znajdują się dwa siedemnastowieczne malowane popiersia apostołów: św. Piotra i św. Pawła. W złoconym obramowaniu obraz serca Pana Jezusa zakrywający stary zabytkowy krzyż z XVIII wieku. Po bokach znajduje się dwóch świętych biskupów: Stanisława i Wojciecha. Na szczycie wisi obraz św. Franciszka z Asyżu. Taki wystrój trwał do roku 1996, ponieważ wcześniej na wskutek działań wojennych ołtarz został zamalowany farbą olejną, i w ten sposób ukryto jego blask i piękno. Po renowacji ołtarza i przywróceniu pierwotnego stanu okazało się, że ołtarz pochodzi ze Świętej Góry. Dalszy tok badań określił, że rama w ołtarzu odpowiada wielkości Cudownego Obrazu ze Świętej Góry. Stąd rodzi się przypuszczenie, że w ołtarzu pierwotnie znajdował się obraz Świętogórskiej Róży Duchownej. Kiedy natomiast powstała barokowa bazylika na Świętej Górze ołtarz został przeniesiony do Błażejewa. Po odnowieniu w XVIII wieku krzyż został zastąpiony kopią Cudownego Obrazu Świętogórskiej Róży Duchownej. W momencie znalezienia obrazu Matki Bożej, w ołtarzu głównym, z lewej nawy bocznej usunięto taki sam obraz i zastąpiono go obrazem św. Józefa.

W lewym ołtarzu bocznym znajduje się obraz św. Józefa, w zwieńczeniu - obraz św. Anny z XVII w. W prawym ołtarzu patronuje św. Jakub Apostoł. Obraz pochodzi z drugiej polowy XVII w. W zwieńczeniu nadstawy kopia świętogórskiego obrazu św. Filipa Neri. W kościele spotykamy jeszcze malowidła ścienne przypominające Chrystusa podczas Jego publicznej działalności. Na suficie możemy znaleźć namalowane symbole siedmiu rolników. Przy drzwiach bocznych stoi kamienna kropielnica pochodząca z znalezisk z jeziora ostrowieckiego. Wokół kościoła stoją rzeźby, przedstawiające św. Jakuba, Matkę Boską, Dzieciątko Jezus, św. Filipa i św. Tadeusza oraz popiersie s. Marii Karłowskiej, wykonane w drewnie lipowym i czereśniowym przez artystów wiejskich: Czesława Ptaka z Siedmiodrogowa i Benona Włodarczaka z Masłowa. Całość otoczona jest dwoma alpinariami z roślinami pochodzenia himalajskiego. Tuż przy wejściu na teren kościółka posadzono wierzbę japońską z Hiroszimy. Nie opodal znajdują się 3 okazałe głazy narzutowe, pień sosny o obwodzie 380 cm. oraz sporych rozmiarów meteoryt, liczący ok. 4 mld lat. Stoi tu też kapliczka przydrożna z XVIII w. - murowana z wnękami, przykryta daszkiem. Przed głównym wejściem na cmentarz przykościelny odsłonięto w 1989 r. symboliczny pomnik ku czci harcerzy i żołnierzy, którzy oddali życie za wiarę i Ojczyznę w czasie II wojny światowej.