Bonikowo

Kościół parafialny św. Mikołaja

Kościół p.w. św. Mikołaja powstał w 1785 roku dzięki staraniom kolegium mansjonarzy w Kościanie. Na przełomie XIX i XX wieku został odrestaurowany. Polichromię w 1971 r. wykonał Teodor Szukała.

Opisywany kościół jest drewniany, jednonawowy konstrukcji słupowo – ramowej, oszalowany. Kościół po przebudowie około 1899 roku posiada pewne cechy stylowe charakterystyczne dla neogotyku: łuki ostre w otworach okiennych i drzwiach, trójkątny szczyt kruchty, trójkątne wystawki i skromną wieżyczkę na sygnaturkę. Z boku kościoła znajduje się kaplica. Wieża czworoboczna nad frontową częścią nawy zwieńczona jest hełmem gontowym i latarnią z 1936 r. Dach dwuspadowy, dwukalenicowy pokryty został gontem z nietypowo umieszczoną wieżyczką na sygnaturkę nad prezbiterium. W kościele znajduje się belka tęczowa z barokowym krucyfiksem. Manierystyczny ołtarz główny z pochodzi lat 1620 – 1630, chrzcielnica z około 1700 roku, gotycko – renesansowy krucyfiks przedstawiony jako drzewo życia z połowy XVI wieku, barokowa rzeźba Matki Bożej z I połowy XVIII wieku, dzwonnica z końca XVIII wieku. Zabytkiem jest także chrzcielnica o trzonie w kształcie pnia palmowego z około 1700 roku. Obok kościoła znajduje się nagrobek Alfreda Chłapowskiego ambasadora Polski we Francji.