Brody Poznańskie

Kościół parafialny p.w. św. Andrzeja Ap.

Parafia należy do najstarszych w archidiecezji. Założyli ją i uposażyli królowie polscy w XI lub XII wieku. Kościół parafialny p.w. św Andrzeja Ap., prawdopodobnie zawsze drewniany, często niszczyły pożary. Obecny o strukturze zrębowej pochodzi z fundacji Piotra Kurowskiego. Kościół rozbudowany został o zakrystię murowaną w 1731 r. i o kruchtę w 1756 r. W 1760 Józef Cywiński, podczaszy poznański, uposażył wnętrze kościoła. Obiekt restaurowano w latach 1935–1939 r. pod kierownictwem Wiktora Gosienieckiego, a następnie gruntownie w latach 1988–1992.

Kościół jest jednonawowy, orientowany, z dwiema kaplicami od południa i północy. Od zachodu stoi niska wieża z roku 1673. Dach jest dwuspadowy, kryty gontem. Wieża zwieńczona jest hełmem barokowym z przeźroczami, wiszą na niej dwa dzwony z XVI w. i 1730 r. Kościół wyposażony jest w stylu rokokowym. Ołtarz główny i sześć bocznych wykonał snycerz Jan Becker. Do najcenniejszych zabytków należą: portrety trumienne, w tym portret trumienny ks. Piotra Kurowskiego z 1673, blachy herbowe, belka tęczowa z grupą pasyjną z ok. poł. XVII w., z napisem fundacyjnym i datą: „1673” oraz kamienna kropielnica. W oknach wykonano witraże, a dwa wejścia od krucht ozdobiono oryginalnymi snycerskimi zdobieniami ornamentowymi. Przed wejściem głównym do kościoła rośnie lipa szerokolistna o obwodzie 670 cm, uznana za pomnik przyrody. Plebania pochodzi z 1910 r.