Bronikowo

Kościół parafialny p.w. św. Franciszka z Asyżu

Parafia powstała w XIV wieku. Drewniany kościół parafialny p.w. św. Franciszka był w XVI wieku przejściowo w rękach innowierców. Katolicy odzyskali go w roku 1599. Po roku 1662 został odnowiony. W II połowie XVII wieku Franciszek Zbyszewski podźwignął kościół po upadku. W roku 1700 dobudowano specjalną kaplicę p.w. Pięciu Ran Pana Jezusa. 23 stycznia 1738 roku kościół spłonął. W ciągu roku został zbudowany nowy, drewniany, staraniem Eleonory Jaraczewskiej z Broniowa i Ignacego Koźmińskiego z Radomicka. W roku 1936 przy pomocy Ottona Frotera wzmocniono kościół przez dobudowanie dwóch kaplic bocznych z modrzewia, nadając mu kształt krzyża. Staraniem ks. Jana Jazdończyka obito w roku 1939 roku wewnętrzne ściany środkowej nawy i kasetonowy strop deseczkami modrzewiowymi.

Ołtarze w kościele są barokowe. Znajdują się w nim obrazy Matki Boskiej z XVII wieku w ołtarzu głównym i Pięciu Ran Pana Jezusa z XVII wieku w ołtarzu w kaplicy północnej.