Bucz

Kościół parafialny p.w. św. Barbary

Data powstania parafii nie jest znana. Pierwotnie, od XV wieku, istniała parafia, wyjęta z parafii Wilkowo i Przemęt, w miejscowości Grobia, dziś Dębina. Miała ona kościół p.w. Zwiastowania NMP. W roku 1455 istniała w Buczu kaplica św. Barbary. Przed rokiem 1465 Jakub Grobki wystawił w Siekowie kaplicę p.w. Trójcy Św., ale bez praw parafialnych. Według sprawozdania wizytacyjnego z roku 1613 wdowa Połaniecka wybudowała w Grobi nowy kościół. Nowonabywca jej dóbr, katolik Jan Bronikowski, zniósł wieś Grobię, a szkołę rozebrał. W roku 1641 bp Szołdrski odzyskał z rąk innowierców kościół w Buczu p.w. św. Barbary i przeniósł na niego prawa parafialne. W roku 1653 odzyskany kościół przydzielono do Przemętu. Przeor przemęcki Jan Pawłowski odnowił kościół, a konsekrował go 16 VI 1664 roku bp Maciej Kurski. W roku 1782 dziedzic Bucza, Ludwik Hersztopski, wzniósł nowy, obecny kościół drewniany, zbudowany w formie krzyża, z wieżą i sygnaturką. Główny ołtarz jest renesansowy z obrazem „Zwiastowania NMP” z XV wieku. W roku 1956 kościół częściowo odrestaurowano organy, a w roku 1958 obiekt odmalowano.