Buk

Kościół filialny p.w. Świętego Krzyża

Kościół sukrusalny znajduje się na cmentarzu. Pierwotny z XI albo XII wieku był drewniany. Po zniszczeniu postawiono nowy, również drewniany, w roku 1760 p.w. św. Katarzyny, św. Wojciecha i św. Marii Magdaleny. Drewniany kościół, konstrukcji słupowo – ramowej, nieorientowany zbudowany na planie krzyża greckiego jest najcenniejszym zabytkiem Buku. Wszystkie z ramion kościoła pokryte są łamanym dachem dwuspadowym obitym blachą i posiadają profilowane barokowe szczyty z okrągłym oknem. Część centralna pokryta jest spłaszczoną kopułą z dużą ośmioboczną latarnią i hełmem, która wsparta jest na ośmiu kolumnach. Ramiona boczne krzyża posiadają pozorne sklepienie kolebkowe. Podłoga w kościele jest drewniana. Wyposażenie rokokowe pochodzi z okresu budowy kościoła. Polichromia w kopule z początku XIX wieku przemalowana w 1966 roku przez artystę – Teodora Szukałę przedstawia sceny męczeństwa Świętego Wojciecha. Krucyfiks gotycki pochodzi z przełomu XV i XVI wieku. Drewniana zabytkowa dzwonnica z 1759 roku jest konstrukcji słupowej z dzwonem z 1889 roku.