Chludowo

Kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych

Parafia powstała zapewne w XIV wieku. Pierwotnie kościół parafialny został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Kościół ten spalił się około roku 1710. Nowy kościół z drzewa modrzewiowego wybudował klasztor w Owińskach w roku 1736. Kościół jest drewniany, o konstrukcji zrębowej, salowy bez wyodrębnionego prezbiterium zamknięty wielobocznie, orientowany, zbudowany na planie krzyża. Dwie symetrycznie po bokach kaplice tworzą pseudo transept. Dach jednokalenicowy pokryto dachówką z małą wieżyczką zwieńczoną smukłym barokową hełmem z latarnią i chorągiewką z datą „1736”. Na belce tęczowej znajdują się barokowe rzeźby: Chrystus na Krzyżu, MB i Świętego Jana. W kościele znajduje się figura Świętego Józefa z 2 połowy XVIII wieku. Barokowy ołtarz główny pochodzi z około 1765 roku. Ważniejszym zabytkiem jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem malowany na drewnie lipowym z roku 1548. Murowano – drewnianą dzwonnicę wybudowano w 1936 roku i pokryto dachówką.