Czerlejno

Kościół parafialny p.w. NMP Wniebowziętej

Parafia powstała prawdopodobnie na przełomie XI i XII wieku. Kościół parafialny p.w. NMP Wniebowziętej, św. Idziego i św. Katarzyny jest już trzecim drewnianym kościołem zbudowanym na tym miejscu. Pierwszy został zbudowany prawdopodobnie krótko po roku 1086, drugi w 1616, trzeci, obecnie stojący, w roku 1743, postawiony przez ks. Lubaszewskiego, dziekana kostrzyńskiego.

Świątynia posiada zrębową konstrukcję zewnętrznie oszalowaną. Nawa ma kształt prostokąta. Od północy przylega zakrystia, w jej przyziemiu znajduje się jeszcze jedna kruchta. Wieża ma konstrukcję słupową, dwukondygnacyjną, z barokowym hełmem, na szczycie którego umieszczono kulę i krzyż.

Kościół jest modrzewiowy, pokryty gontami, konsekrowany w 1767 r. W latach międzywojennych dawniejsze sklepienie beczkowe w nawie głównej zastąpiono sklepieniem płaskim z kasetonami, usunięto dawne malowidła i przywrócono naturalny kolor modrzewia.

Wnętrze utrzymane jest w stylu rokokowym. Najcenniejszymi zabytkami są rzeźby: Matki Boskiej z Dzieciątkiem z końca XIV wieku, Chrystusa Zmartwychwstałego z II pół. XVI w. oraz Matki Boskiej Bolesnej i świętego Jana z tego samego okresu. Uwagę zwracają słupy umieszczone wzdłuż nawy głównej podtrzymujące strop, wydzielające rodzaj bardzo wąskich naw bocznych.

Podczas II wojny światowej okupanci zamienili kościół na magazyn, wywieźli dwa dzwony, ornamenty, sztandary. Również organy uległy uszkodzeniu. Po wojnie prowadzono systematyczne remonty i prace konserwatorskie, rozebrano zabytkową organistówkę. W otoczeniu kościoła znajdują się XIX- wieczne grobowce, figura Najświętszej Marii Panny oraz krzyż misyjny. Wokół rosną robinie akacjowe i modrzewie. Całość ograniczona jest murem kamiennym z dwiema bramami.