Dąbcze

Kościół parafialny p.w. św. Katarzyny

Kościół p.w. Katarzyny był kościołem parafialnym do roku 1410. Parafia powstała prawdopodobnie w XII wieku. Obecna budowla pochodzi z roku 1660 i tworzy ją mur pruski, a dach pokryty jest gontami. Kościół posiada ołtarz barokowy, zabytkowe organy z 1706 roku i ambonę z nieistniejącego kościółka w Kłodzie.

Kościół powiększano w latach 1666 - 1668 staraniem księdza Wawrzyńca Wieczorkowskiego miedzy innymi o wieżę oraz restaurowano wielokrotnie na przełomie XIX i XX wieku i po 1945 r. W latach 1970 - 1971 zbudowano nowe podwyższone fundamenty.

Jest to kościół szachulcowy, jednonawowy konstrukcji ryglowej wypełnionej gliną i cegłą. Mniejsze prezbiterium jest prostokątnie zamknięte. Wieża drewniana, konstrukcji słupowej, dwukondygnacyjna od frontu zwieńczona jest iglicą z krzyżem. W kościele znajduje się wczesnobarokowa chrzcielnica z około połowowy XVII wieku oraz rokokowa ambona z około połowowy XVIII wieku.