Dolsk

Kościół p.w. św. Ducha

Kościół zbudowano w roku 1618 na miejsce kaplicy, ufundowany wraz ze szpitalem przez Andrzeja z Bnina, biskupa poznańskiego, konsekrowany w roku 1675. Jest to kościół orientowany, konstrukcji zrębowej, drewniany. Z zewnątrz oszalowany. Posiada kruchtę dobudowaną w XVIII wieku, wewnątrz stropy. Belka tęczowa profilowana na krucyfiks z XVI wieku i wyciętą datę 1618. Dach dwuspadowy z okapem pokryty jest gontem. Nad kruchtą znajduje się czteroboczna wieża. W kościele znajduje się wczesnobarokowy ołtarz główny z płaskorzeźbą „Koronacja NMP”. Także dwa boczne ołtarze pochodzą z XVIII wieku. W kościele znajduje się krucyfiks z XVI wieku. Chór muzyczny z wysuniętą kwadratową część środkową, wspartą na czterech ozdobnych słupach posiada prospekt organowy. Polichromia w prezbiterium pochodzi z lat 20 XX wieku.