Domachowo

Kościół parafialny św. Michała Archanioła

Data powstania parafii nie jest znana. Kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła według tradycji został założony w roku 1256. Pierwotny kościół był drewniany. Obecny, również drewniany, został zbudowany w roku 1568. W roku 1586 naprzeciw zakrystii dobudowano murowaną kaplicę p.w. św. Krzyża i św. Andrzeja Ap. Kościół został gruntownie odnowiony i powiększony w roku 1930 staraniem ks. Proboszcza Jana Ludwiczaka według projektu architekta L. Michałowskiego.

Ołtarz główny jest rokokowy z gotycką rzeźbą „Pieta” z około 1430 roku, na zasłonie ma obraz Koronacji NMP, rokokowy. Ołtarze boczne są barokowe, z około 1700 roku. W kaplicy znajduje się nowszy ołtarz z połowy XIX wieku. Na tęczy znajdują się rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej i św. Jana z około 1600.

Od roku 1586 istniał „Szpital przy kościele w Domachowie” ufundowany jako beneficjum kościelne.