Drzeczkowo

Kościół parafialny p.w. NMP Wniebowziętej

Parafia powstała w roku 1447 przy kościele, który w roku 1362 był filią parafii Goniembice. W roku 1610 kościół był drewniany, od wielu lat opuszczony. Około roku 1660 znajdował się w ruinie. Odnowiony został w roku 1666. W roku 1775 wzniesiono na jego miejscu nowy. Obiekt był odnawiany w roku 1828 i 1849. W roku 1916 został pokryty gontami i podmurowany. W czasie okupacji kościół był zamknięty.

W wielkim ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem na kolanach z XV wieku. Malował go „Michaelis”. Obraz został w roku 1962 staraniem proboszcza i wojewódzkiego konserwatora gruntownie odrestaurowany. W roku 1965 odnowiono całe wnętrze kościoła wraz z ołtarzami. Jest to kościół szachulcowy konstrukcji słupowo – ramowej, częściowo otynkowany, zbudowany na planie krzyża łacińskiego z centralną ośmioboczną wyższą częścią krytą kopułą. Wieża niska trzykondygnacyjna, kwadratowa od frontu pokryta jest dachem namiotowym i zwieńczona krzyżem. Kościół otoczony jest starym murem z późnobarokową trójdzielną bramą z około 1775 roku.