Gułtowy

Kościół parafialny p.w. św. Kazimierza

Kościół parafialny fundowany przy końcu XIV wieku p.w. św. Wita i św. Doroty. Obecny kościół p.w. św. Kazimierza zbudowany z tzw. muru pruskiego pochodzi z roku 1738. Jest trzynawowy, posiada barokowy główny ołtarz i rokokowe stalle, ambonę, konfesjonały i chrzcielnicę. Pod amboną znajduje się empirowy nagrobek Franciszki Żnińskiej, starościny średzkiej. Ołtarze boczne są w stylu barokowym. Fundatorowi obecnego kościoła Kazimierzowi Słuckiemu, staroście gniewkowskiemu, poświęcone jest wierszowane wspomnienie umieszczone na balustradzie chóru. Wnętrze odnowiono według pierwotnego wzoru w roku 1957.

W roku 1834 dobudowano od frontu wysoką drewnianą wieżę konstrukcji słupowej zawierającą wejście i zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Polichromia na drewnianym pozornym stropie kolebkowym z lat 1750 – 1760 przedstawia Apoteozę Świętego Kazimierza i Matki Bożej (w prezbiterium) w otoczeniu chórów anielskich. Polichromia była uzupełniana w 1895 r. i konserwowana w 1957 r. przez Stanisława Poznańskiego.