Jeżewo

Kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych

Parafia powstała prawdopodobnie w XIV wieku. Kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych fundowany zapewne przez Świnków, został zapisany po raz pierwszy w aktach pod rokiem 1422. W roku 1740 ówczesny dziedzic Jeżowa, Rydzyński, postawił obecny kościół drewniany, konsekrowany w roku 1789.

Kościół zbudowany z drzewa modrzewiowego i pokryty gontami jest jednonawowy z dwiema kaplicami bocznymi. Ołtarze i wnętrze kościoła mają wystrój barokowy. W kościele znajdują się trzy obrazy o wartości artystycznej: w głównym ołtarzu – obraz „Wszystkich Świętych” namalowany przez Wojciecha Budzyńskiego w roku 1746, w bocznych ołtarzach – obraz „Św. Zenona” z roku 1740 i „Matki Boskiej Bolesnej”. Do kościoła należy „Pieta” z XIV w., od roku 1950 – jako eksponat – pozostaje w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

W roku 1941 kościół został zamknięty i ograbiony przez okupanta. Po wojnie do roku 1957 zarządzali parafią Księża Misjonarze Werbiści, od roku 1957 ksiądz diecezjalny. W 1958 r. kościół otrzymał nową polichromię, projektowaną i wykonywaną przez art. Grzeszczaka z Poznania (1958).