Jezierzyce Kościelne

Kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła

Kościół parafialny powstał zapewne przy obsadzaniu wsi w XIV wieku. W roku 1466 w dokumentach wspomniany jest pleban Michał. Przed rokiem 1510 kościół ten przyłączono jako filialny do Gołanic. Prawdopodobnie wraz z gołanickim kościół ten w XVI wieku znalazł się w rękach innowierców. Obecny kościół drewniany z wieżą murowaną został zbudowany na początku XIX wieku. W tynku wieży widoczna jest data 1806. Kościół nie ma wyraźnego stylu, kryty gontami, nie jest konsekrowany. W ołtarzu głównym, barokowym, znajduje się obraz św. Michała Archanioła. W roku 1963 przeprowadzono kapitalny remont kościoła. Założono trwałe fundamenty pod drewnianą konstrukcją całego kościoła, gdyż kościół chylił się ku upadkowi i groziło runięciem całej południowej strony. W 1967 roku zbudowano nowy parkan wokół kościoła i cmentarza grzebalnego. W 1973 położono nowy dach z gontów. W 1997 roku założono w kościele całkowicie nową instalację elektryczną. W 1998 roku kościół pomalowano.