Łęki Wielkie

Kościół parafialny p.w. św. Katarzyny i Niepokalanego Serca Maryi

Kościół parafialny powstał najprawdopodobniej w XIII wieku, stał już w roku 1298. W pierwszej połowie XVI wieku Jan Żniński wzniósł drewniany przybytek, który konsekrował p.w. św. Jakub i św. Katarzyny sufragan Jakub Dziauski. Kościół spłonął w roku 1768. Nowy drewniany kościół w kształcie krzyża postawił w roku 1776 pisarz koronny Maksymilian Mielżyński. Kościół w roku tym poświęcono (nie konsekrowano), a w roku 1870 został podmurowany. W roku 1904 kościół powiększono o dwie boczne kaplice. W roku 1966 obiekt poddany został renowacji.

Kościół zbudowany jest wyłącznie z drzewa modrzewiowego, był pokryty gontami, obecnie łupkiem. W środku kościoła znajduje się olbrzymia kopuła. Wieża jest postawiona na przybudówce. W głównym ołtarzu przez długie lata znajdował się obraz św. Katarzyny, patronki kościoła. Obecnie od 1958 roku w ołtarzu głównym mieści się figura Matki Boskiej, a obraz św. Katarzyny – w bocznym. Osobliwością kościoła jest pięknie rzeźbiona chrzcielnica z postacią Chrystusa Króla i Madonny z 1789 roku. W otoczeniu kościoła na jednym z narożników stoi piękna zabytkowa dzwonnica konstrukcji słupowo – ramowej z końca XVIII wieku kryta gontowym dachem namiotowym. Dzwony pochodzą z 1778 roku. Na terenie parafii znajduje się wiele kapliczek i figur przydrożnych, przeważnie św. Floriana, św. Wawrzyńca, Matki Bożej i Serca Jezusowego.

W czasie II wojny światowej kościół został ograbiony z dzwonów, naczyń liturgicznych i parlamentów. Wróciły tylko dzwony. Ostatnio kościół został odnowiono i wstawiono nowe modrzewiowe ławki.

Polichromia w kopule przedstawia wizerunek Świętej Trójcy z około 1776 roku, przemalowana około 1870 roku, odnowiona i uzupełniona w 1966 roku przez Teodora Szukałę. Ambona w kościele pochodzi z końca XVIII wieku.