Leszno – Zaborowo

Kościół parafialny p.w. NMP Wniebowziętej

Kościół poewangelicki – dawny zbór luterański p.w. NMP Wniebowziętej wybudowany w latach 1795 – 1796. W 1868 r. wypełnienia gliną zastąpiono cegłą. Kościół remontowano w latach 1950 – 1965. W 1946 roku obiekt został przejęty przez kościół katolicki.

Jest to kościół szachulcowy, salowy konstrukcji słupowo – ramowej wypełnionej cegłą, orientowany, salowy, zamknięty trójbocznie. Prezbiterium nie jest wydzielone. Wieża kwadratowa od frontu z kruchtą w przyziemiu, z zegarem, częściowo osadzona jest na nawie. Wieża zwieńczona jest blaszanym dachem namiotowym z krzyżem i chorągiewką z datą „1795”. Dach jednokalenicowy pokryty został dachówką. Wewnątrz znajduje się piętrowa empora i chór muzyczny, wsparte na profilowanych słupach. Strop w części środkowej wykonano jako pozorne sklepienie kolebkowe. Kościół posiada organy 72 głosowe z 1800 roku oraz dzwonnicę drewnianą z dzwonami z 1865 i 1904 roku.