Łódź

Kościół parafialny p.w. św. Jadwigi

Kościół p.w. Świętej Jadwigi zbudowano w II połowie XVII wieku, restaurowany był w 1784 roku. W 1854 r. dobudowano murowaną neorenesansową kaplicę grobową rodziny Potockich, a w 1936 r. ośmioboczną zakrystię wg projektu architekta Lucjana Michałowskiego. W 1959 r. wymieniono pokrycie dachu ze strzechy na gont. Kościół odnowiono gruntownie w 1981 r.

Jest to kościół drewniany o konstrukcji zrębowej, salowy, bez wydzielonego prezbiterium, zamknięty trójbocznie z murowaną zakrystią ośmioboczną. Przy kościele znajduje się murowana boczna kaplica z kryptą grobową. Dach z dwiema wieżyczkami blaszanymi z latarniami pokryty jest gontem. Na belce tęczowej znajduje się krucyfiks z początku XVI wieku. W kościele znajduje się strop z fasetami, barokowy ołtarz główny z około 1670 r. z obrazem z 1866 r. namalowanym na pamiątkę epidemii cholery. Wyposażenie kaplicy jest neobarokowe, znajduje się tam osiem tablic epitafijnych z czarnego marmuru. W kościele znajdują się zabytki z XVIII i XIX wieku, m.in. drewniana chrzcielnica barokowa i organy. Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowo – ramowej pochodzi z 1863 roku, pokryta jest dachem dwuspadowym. Brama barokowa w otaczającym murze pochodzi z XVIII wieku. Kościół stoi w otoczeniu starych drzew.