Łukowo

Kościół parafialny p.w. Michała Archanioła

Parafia powstała przez wyłączenie parafii obornickiej prawdopodobnie w I połowie XIV wieku. Wspomniano o niej po raz pierwszy w roku 1397. Drewniany kościół p.w. Michała Archanioła fundowany w XIV wieku został odbudowany w roku 1780, a odnowiony w roku 1824 przez Jakuba Grafowskiego. Ostatnio odnawiany był w latach 1978 – 1979 r. pod kierunkiem Teodora Szukały.

Kościół jest jednonawowy z dwuspadowym dachem krytym gontami. W przyziemiu kościół otoczony jest oryginalnym fartuchem gontowym niespotykanym w kościołach wielkopolskich. W barokowym ołtarzu głównym mieści się obraz M.B. z Dzieciątkiem z XVII/XVIII wieku oraz obraz „Sztuka umierania” Wacława Graffa z 1753 roku. W kościele znajdują się rzeźby i obrazy z XVIII wieku oraz bogato rzeźbiony świecznik o kształcie putta z rogiem obfitości z II połowy XVIII wieku, gotycki krucyfiks procesyjny, ludowa Pieta, anioł z trąbą i tablicą X przykazań. W kruchcie kościoła znajduje się tablica upamiętniająca pobyt Adama Mickiewicza na pasterce w 1831 r. W domu parafialnym skromna Izba Pamięci im. Adama i Franciszka Mickiewiczów. Na kościelnej wieży wiszą trzy dzwony: z przeł. XV i XVI w., z 1732 i 1758 r.