Mączniki

Kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca

Parafia powstała prawdopodobnie już w XIII wieku. Wzmianki o niej pojawiły się w roku 1404. Wieś Mączniki w latach 1299–1796 była własnością Kapituły Katedralnej Poznańskiej. Kościół parafialny p.w. św. Katarzyny wspomniany jest w księgach biskupich z roku 1444. Był to kościół drewniany, który spłonął na początku XVII wieku. Odbudowany, został poświęcony w roku 1629 przez biskupa Jana Baykowskiego. Obecny kościół został wzniesiony w roku 1700, konsekrowany w roku 1701 przez biskupa Hieronima Wierzbowskiego.

Kościół jest drewniany, konstrukcji zrębowej, jednonawowy, z prezbiterium węższym, zamkniętym wielobocznie. Na belce tęczowej znajduje się krucyfiks z XVIII wieku i rzeźby Matki Boskiej i św. Jana z XVII wieku. W ołtarzu głównym umieszczony jest tryptyk drewniany z I połowy XVII wieku, polichromowany, trzyosiowy, trzykondygnacyjny z obrazami z II połowy XVI wieku. Jeden ołtarz boczny jest rokokowy z rzeźbą św. Wawrzyńca, drugi późnobarokowy z datą 1770. Ambona barokowa pochodzi z około 1700 roku, a chrzcielnica późnogotycka z piaskowca z XVI wielu.

Po wojnie kościół został podmurowany, zelektryfikowany oraz gruntownie odremontowany (nowy sufit, nowa dachówka, konserwacja zewnętrzna i wewnętrzna).