Mórka

Kościół parafialny p.w. NMP Wniebowziętej

Parafia powstała w I połowie XIV wieku, wzmiankowana po raz pierwszy w roku 1371. Kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych powstał w I połowie XIV wieku. Był drewniany, później kilkakrotnie przebudowywany. Obecny kościół z I połowu XVII wieku jest konstrukcji szkieletowej wypełnionej gliną, szalowany, jednonawowy. Posiada stropy z fasetą. Łuk tęczowy koszowy wsparty jest na kolumna toskańskich. Dach są dwuspadowe, kryte łupkiem. Trzykondygnacyjna wieża nadbudowana została w II połowie XIX wieku. Drzwi z prezbiterium do zakrystii są żelazne z listwową kratownicą. Pochodzą one z końca XVII wieku. Ołtarz główny z drzewa, malowany, wczesnobarokowy pochodzi z końca XVII wieku. Dwa ołtarze boczne, późnobarokowe, drewniane datuje się na rok 1791. Chrzcielnica wykonana jest z drzewa. W kościele znajduje się klasycystyczna ambona. Na ścianie w prezbiterium umieszczone jest epitafium Fr. Bojanowsiego (zm. 1818). Kościół posiada bramę – dzwonnicę z końca XIX wieku z dwoma dzwonami z 1612 roku.