Niechłód

Kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych

Niechłód należał w roku 1256 do klasztoru Benedyktynów w Lubiniu. Oni też zapewne założyli i uposażyli w wiekach XIII – XIV kościół parafialny. Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z roku 1426. W czasie reformacji kościół znajdował się przejściowo w rękach innowierców. W roku 1628 Niechłód został przyłączony do Gołanic, a w roku 1820 do Zbarzewa.

Obecny kościół drewniany, niekonsekrowany, pochodzi z XVIII wieku, pokryty jest dachem łupkowym. Ołtarz główny jest barokowy. Belka tęczowa z barokowym krucyfiksem pochodzi z XVIII wieku. W latach 1963 – 1967 cały kościół został podmurowany i wyremontowany. Wokół kościoła znajduje się cmentarz grzebalny, tak stary jak parafia, otoczony murem z kamienia i cegły z początku XIX wieku.