Nosków

Kościół parafialny p.w. Świętej Trójcy

Parafia powstała została w roku 1434, wyłączona wraz z Potarzycą z parafii Siedlemin. Pierwszy kościół ufundowany przez Jakuba Noskowskiego i Krzysztofa Wławskiego krótko przed rokiem 1428, budowany w latach 1431 – 1434, niekonsekrowany, był jednonawowy, drewniany, z belek świerkowych. W wieku XVII został podźwignięty staraniem ówczesnego dziedzica Jana Chryzostoma Dobrzyckiego. W roku 1749 kościół został naprawiony staraniem kasztelanowej nakielskiej Gajewskiej, a następnie w roku 1879 odnowiony staraniem księdza proboszcza Rakowskiego. Obiekt przebudowano w roku 1927 według projektu architektonicznego Cybichowskiego z Poznania i odmalowano w roku 1928 według projektu profesora Gosienickiego z Poznania.

W kościelnej belce widnieje napis: „In honorem SSmae Trinitatis et Omnium Sanctorum per M. Iosephum Dobricki hoc opus aedificavit A.D. 1749”. Na belce znajdują się figury Chrystusa na krzyżu, Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana, a w kościele starożytny obraz św. Anny z roku 1633. W kościele znajdują się trzy barokowe ołtarze oraz ambona, chrzcielnica i konfesjonał w stylu późnego baroku. Po drugiej wojnie światowej cały kościół pokryto gontami, założono całkowicie nowy sufit i odmalowano wnętrze.