Obra

Kościół p.w. św. Walentego

Kościół pochodzi z 1719 roku, zbudowany staraniem Mateusza Wichrowskiego przeora cystersów. Wielokrotnie restaurowany: 1773 roku, w latach 1869 – 1870 i 2000 –2001. W 1964 – 1966 konserwację wnętrza przeprowadziła Wanda Skuza.

Jest to kościół drewniany, salowy konstrukcji zrębowej, orientowany. Prezbiterium nie jest wyodrębnione, kościół jest zamknięty trójbocznie. Z boku znajduje się zakrystia. Dach jednokalenicowy pokryto dachówką. Wieża czworoboczna znajdująca się od frontu, a niższa od nawy są konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. W kościele znajduje się rokokowe wyposażenie wnętrza: ołtarz główny, dwa boczne, ambona i dwa konfesjonały z około 1773 r. Barokowy chór muzyczny pochodzi z 1719 r. Późnogotyckie rzeźby datowane są na około 1470 i 1500 r. Brama późnobarokowa stojąca przed kościołem pochodzi z końca XVIII wieku.