Oporowo

Kościół parafialny p.w. NMP Niepokalanie Poczętej

Pierwotny kościół parafialny, drewniany, p.w. św. Marcina i św. Klemensa, był fundowany prawdopodobnie w wieku XIII (przed 1310). W roku 1564 został oddany przez patrona dysydentom. Przywrócił go katolikom współpatron Jan Śmigielski w roku 1584. Nowy kościół, zbudowany z muru pruskiego, kryty gontami, p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Stanisława wybudował w roku 1640 Stanisław Śmigielski. Kościół konsekrował biskup Jan Baykowski w roku 1644. W roku 1645 na kościół ten przeniósł bp Andrzej Szołdrski prawa parafialne. W XIX wieku Józef Morawski dobudował murowaną wieżę. Kościół odnowiła ks. Wojciech Morawski w roku 1870.

Wszystkie ołtarze w kościele są w stylu barokowym. W głównym mieści się łaskami słynący obraz Matki Bożej. Kościół został odnowiony z zewnątrz w roku 1951, a wewnątrz w roku 1954.