Parzęczewo

Kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła

Parafia powstała prawdopodobnie u schyłku XIII wieku, po roku 1298. Kościół parafialny wspomniany jest w roku 1465. W roku 1696 zbudowany został drewniany „wspaniały i większy kościół z wielką wieżą do dzwonów”.

Obecny kościół p.w. Świętego Michała Archanioła zbudowany został w 1774 r. staraniem proboszcza Tomasza Krajewskiego. Rozbudowywany był w latach 1950 – 1955 o przedsionek, wykonano także nowe podcienia. Kościół restaurowano w latach 1990 – 1992 i 1998 r.

Jest to drewniany kościół jednonawowy konstrukcji zrębowej, orientowany, postawiony na ceglanej podmurówce. Mniejsze prezbiterium zamknięte jest trójbocznie z boczną zakrystią. Dachy pokryte są gontem i mają wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczoną blaszanym, cebulastym hełmem z latarnią i chorągiewką o kształcie głowy smoka z datą „1700”. Wejście poprzedzone jest podcieniem, wspartym na czterech profilowanych słupach. Na belce tęczowej znajduje się data budowy „1774” i krucyfiks barokowy z końca XVII wieku. Strop z polichromią współczesną pochodzi z lat 1951 –1955. Podłoga wykonana jest z desek. Ołtarz główny późnobarokowy i boczne barokowo – klasycystyczne pochodzą z II połowy XVIII w. Ołtarz główny posiada obraz M.B. Szkaplerznej, a w górze rzeźbę z drzewa przedstawiającą św. Michała, patrona kościoła. W bocznych ołtarzach znajduje się „Chrystus Ukrzyżowany” (rzeźba w drzewie) i obraz św. Rocha (na płótnie). Kropielnica klasycystyczna pochodzi z połowy XIX wieku. Kościół ma pięć dzwonów umieszczonych w obok stojącej drewnianej kwadratowej dzwonnicy o konstrukcji słupowej z około 1774 r. Dzwonnica kryta jest gontowym dachem namiotowym. Obok znajduje się barokowa figura św. Jana Nepomucena z II połowy XVIII wieku wykonana z piaskowca.