Prochy

Kościół parafialny p.w. św. Mikołaja

Parafia powstała w XIII lub XIV wieku. Pierwotny kościół p.w. NMP, św. Mikołaja i Znalezienia Krzyża, drewniany, fundowany na przełomie XIII i XIV wieku został w roku 1725 zastąpiony również drewnianym, budowanym na szachulec. W roku 1861 dobudowano murowaną kaplicę NMP, a krótko potem drugą kaplicę murowaną p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Obecnie kościół jest p.w. św. Michała – w kształcie krzyża, niekonsekrowany. Jest to drewniany kościół jednonawowy konstrukcji zrębowej, orientowany z dwoma dużymi, murowanymi po bokach nawy kaplicami neogotyckimi tworzącymi pozorny transept. Mniejsze prezbiterium trójbocznie jest zamknięte z zakrystią. Wieża czworoboczna znajdująca się od frontu jest konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. Wieńczy ją blaszany hełm barokowy z latarnią z chorągiewką i krzyżem. Nawę pokryto gontem, a kaplice dachówką. Krucyfiks na belce tęczowej pochodzi z XIX wieku. Na ołtarzu głównym z XVIII wieku znajduje się  późnogotycka płaskorzeźba Matki Boskiej i św. Anny z popiersiami czterech Proroków w całości złocona pochodząca z około 1500 roku. Dwa ołtarze boczne i dwa w kaplicach pochodzą z II połowy XIX wieku, ambona późnobarokowa i chrzcielnica barokowo – klasycystyczna z II połowy XVIII wieku, dzwonnica z około 1900 roku (odbudowana po 1945 roku), dzwony z lat 1613, 1750 i 1753, plebania z roku 1816.