Rogalinek

Kościół parafialny p.w. św. Michała i M.B. Wspomożenia Wiernych

Parafia powstała przypuszczalnie w XII w. Od roku 1256 posiada stałego duszpasterza. Pierwszy kościół został prawdopodobnie zbudowany około roku 1200. Obecny p.w. św. Michała Archanioła zbudowano w latach 1682 – 1712 (dokładana data nie jest znana). W roku 1779 kościół został gruntownie odnowiony kosztem Kapituły Poznańskiej.

Kościół jest zbudowany w stylu nadwiślańskim z drzewa sosnowego, na fundamencie z kamienia polnego. Nie ma w nim wyodrębnionego prezbiterium, jest zamknięty trójbocznie, nieorientowany, z przylegającą z boku zakrystią. Dach jednokalenicowy pokryto gontem. Od frontu znajduje się kruchta. Nawę wieńczy blaszana barokowa wieżyczka na sygnaturkę z cebulastym hełmem i latarnią.

W kościele znajduje się barokowy ołtarz główny, dwa ołtarze boczne oraz ambona z końca XVIII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się zabytkowa późnogotycka rzeźba Madonny. Zajdziemy tam także kropielnicę z czarnego marmuru, krzyż procesyjny późnogotycki z krucyfiksem z początku XVI wieku oraz kwadratową drewnianą dzwonnicę konstrukcji słupowej z 1893 roku, krytą blaszanym dachem dwuspadowym. W sierpniu 2002 roku do kościoła włamano się i wyniesiono cenne przedmioty