Ruchocice

Kościół parafialny p.w. św. Urszuli

Parafia erygowana w XIV wieku. Pierwotny kościół był drewniany, fundowany zapewne przez Bodziów, znalazł się w XVI wieku (lata 1554 – 1607) w rękach innowierców. W roku 1737 w miejsce dawnego zbudowano nowy kościół, również drewniany, konsekrowany w roku 1739. Kościół restaurowano w XIX wieku i odnawiano w latach 70 i 80 XX wieku.

Obecny kościół jest drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej na podmurówce ceglanej, orientowany. Mniejsze prezbiterium jest zamknięte wielobocznie. Budynek pokryty jest dachem dwukalenicowym, gontowym, na którym znajduje się mała wieżyczka z blaszanym hełmem na sygnaturkę, zwieńczona krzyżem i chorągiewką z inicjałami fundatorów oraz z datą „1730”. Kościół posiada fasetowy strop i kamienną posadzkę. Na chórze wspartym na dwóch drewnianych kolumnach znajdują się małe organy rokokowe. Trzy ołtarze, główny i dwa boczne późnobarokowe pochodzą z około 1737 roku. Stacje drogi krzyżowej z 1986 r. wykonano z drzewa brzozowego. Obok kościoła znajduje się współczesna dzwonnica otwarta kryta daszkiem dwuspadowym z dwoma dzwonami. Obok kościoła stoi krzyż misyjny z 1948 roku.