Słopanowo

Kościół parafialny p.w. św. Mikołaja

Słopanowo około połowy XIV wieku zostało wyjęte z parafii obrzyckiej i otrzymało własny kościół parafialny p.w. św. Mikołaja.

Obecny kościół parafialny, zbudowany staraniem Jana Nałecza Kąsinowskiego, pochodzi z roku 1695. Był konsekrowany w roku 1699. Jest drewniany, pokryty gontami. Wewnątrz ściany są pokryte malowidłami przedstawiającymi sceny z życia św. Mikołaja, a strop zajmują sceny wyobrażające niebo. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Mikołaja z II połowy XVII wieku, natomiast w dwóch bocznych ołtarzach rzeźby z I połowy XVIII wieku. W latach 1953 – 1954 przeprowadzono konserwację polichromii. Kościół został gruntownie odnowiony w latach 1989 – 1991.

Jest to kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej, orientowany. Świątynia klasyfikowana jest do wielkopolskiej odmiany kościoła późnogotyckiego. Węższe prezbiterium jest zamknięte wielobocznie z przylegającą zakrystią. Całość przykrywa dach gontowy, jednokalenicowy z szerokim okapem. Wieża od frontu, częściowo nad nawą jest konstrukcji słupowo – ramowej, zwieńczona cebulastym dwuczęściowym hełmem gontowym z latarnią i krzyżem. Płaski strop jest wspólny dla nawy i prezbiterium. Na belce tęczowej znajdują się rzeźby z XVI wieku i krucyfiks z XVII wieku. Polichromia późnorenesansowa i barokowa na ścianach i stropie pochodząca z lat 1695 – 1699 przedstawia sceny biblijne, z życia świętych i patrona oraz ornamenty roślinne. Pod chórem muzycznym znajduje się słynny wizerunek diabła i karczmarki z kuflem piwa, oraz spisanymi grzechami na skórze wołowej i uzasadnieniem wyroku, „bo nie dolewała”. Wyposażenie kościoła na charakter ludowy. W kościele znajduje się rokokowa chrzcielnica o kształcie wazy z baldachimem i wizerunkiem Chrystusa z końca XIII wieku. Obok kościoła kostnica – kaplica drewniana z przełomu XIX i XX wieku.