Śnieciska

Kościół parafialny p.w. św. Marcina

Parafia powstała w XII lub XIII wieku w czasie, gdy wieś należała do kapituły gnieźnieńskiej. Kościół parafialny p.w. św. Marcina fundowany był w związku z erekcją parafii. W roku 1767 Franciszek Brzeziński postawił obecny kościół drewniany na murowanym fundamencie, z szeroką nawą środkową i dwiema wąskimi, bocznymi. Kościół był konsekrowany w roku 1793.

W kościele na belce tęczowej znajduje się krucyfiks późnogotycki z początku XVI wieku, a na szczycie wschodnim – krucyfiks ludowy. W kościele znajduje się barokowy ołtarz główny oraz dwa ołtarze boczne – jeden barokowy i jeden rokokowy pochodzące z XVIII wieku. Kościół posiada trzy dzwony – z XV, XVI i XVII wieku.

Jest to kościół drewniany, trójnawowy o konstrukcji zrębowej, nieorientowany. Mniejsze prezbiterium jest zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Kaplica przy prezbiterium przekształcono ze skarbczyka w roku 1929. Od frontu znajduje się kruchta. Dach pokryty został gontem. Wewnątrz kościoła znajdują się dwa rzędy słupów. Podłoga wykonana została z desek. Polichromia ornamentalno – roślinna i figuralna autorstwa Wiktora Gosienieckiego pochodzi z 1929 r. W prezbiterium znajduje się wizerunek Świętego Marcina na koniu i kościoła, i fundatora w tle. W umieszczono kaplicy ołtarz modernistyczny. W kruchcie znajduje się kropielnica kamienna późnogotycka w kształcie kielicha z początku XVI wieku. Nad drzwiami prowadzącymi do kaplicy widnieje portal kamienny rokokowy z XVIII w. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej pochodzi z końca XVIII wieku.