Świerczyna

Kościół parafialny pw. św. Łukasza Ewangelisty

Data powstania parafii nie jest znana. Kościół według tradycji miał być fundowany w XII wieku p.w. św. Wojciecha i św. Łukasza. Najstarszy dokument pochodzi z roku 1412.

Pierwotny kościół był drewniany. W połowie XVIII wieku kościół rozebrano, z na jego miejsce postawiono nowy drewniany. Fundował go kasztelan lądzki, Wojciech Malczewski, właściciel Świerczyny i Jan Daleszyński, ziemianin poznański, pisarz. W roku 1853 Jan Modlibowski przebudował kaplicę Przemienienia Pańskiego. W roku 1899 ks. Stanisław Świderski zbudował przy kościele nowe probostwo i Dom Katolicki. W latach 1929 – 1930 ks. Józef Drożdżyński przebudował kościół, dobudował kaplicę i pokrył dach blachą. Kościół jest drewniany.