Uzarzewo

Kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła

Kościół zbudowano w 1749 roku z fundacji Felicjana Napruszewskiego. W 1869 roku dobudowano wieżę, a w 1900 roku murowaną kaplicę dla rodziny Żychlińskich i zakrystię. W 1970 roku wymieniono pokrycie dachu, a w 1974 odnowiono wnętrza. Kościół był gruntownie remontowany na początku XXI wieku. Jest to kościół szachulcowy, o konstrukcji słupowo – ramowej wypełnionej gliną i cegłą, orientowany, salowy. Prezbiterium jest niewyodrębnione z nawy, trójbocznie zamknięte. Dach jednokalenicowy z wieżyczką na sygnaturkę pokryto gontem. Wieża drewniana znajdująca się od frontu jest ośmioboczna, konstrukcji słupowej, osadzona na czworobocznej kruchcie, zwieńczona neogotyckim hełmem ostrosłupowym, ośmiobocznym, pokrytym łupkiem z żeliwną galeryjką. Murowana kaplica neobarokowa i mała kruchta dobudowane zostały po bokach nawy. W kościele znajduje się współczesny ołtarz główny z grupą pasyjną z połowy XVIII w. Dwa barokowe ołtarze boczne pochodzą natomiast z połowy XVIII wieku. W kościele znajduje się obraz Matki Boskiej Śnieżnej z XVII wieku oraz rzeźba św. Teresy z Avila z tego samego okresu.