Wielichowo

Kościół p.w. NMP

Drewniana kaplica cmentarna fundacji Walentego Przykłockiego i Mateusza Owaka została zbudowana długo przed rokiem 1667. Restaurowana była w 1865 i 1957 roku, odnowiona w 1992 roku.

Jest to kaplica jednonawowa o konstrukcji zrębowej na podmurówce ceglanej, orientowana, salowa, trójbocznie zamknięta. Prezbiterium nie jest wyodrębnione z nawy. Zakrystia i kruchta znajdują się z boku nawy. Dach pokryty jest łupkiem i ma wieżyczkę na sygnaturkę, ośmioboczną zwieńczoną blaszanym, cebulastym hełmem z latarnią i krzyżem. Wewnątrz znajduje się pozorne sklepienie kolebkowe. Belka tęczowa z krucyfiksem pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku. Polichromię figuralną datowana na 1957 rok projektował Teodor Szukała i Jan Kot. Kościół ma barokowe wyposażenie: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne z lat 1670 – 1678 oraz ambonę z końca XVII wieku. W kościele znajdują się cenne witraże i rzeźby z przełomu XVI i XVII wieku.