Żabno

Kościół parafialny p.w. św. Jakuba

Parafia wzmiankowana już w I połowie XV wieku. W roku 1436 Żabno i Żabinko zostały wydzielone z parafii brodnickiej i otrzymały własny kościół.

Pierwotny kościół był p.w. Wniebowzięcia NMP, Trzech Króli i Gabriela Archanioła. Kościół ten spłonął w roku 1526.

Obecny kościół został wzniesiony w roku 1789, poświęcony w roku 1792 p.w. św. Jakuba Ap. Kościół jest drewniany od zewnątrz oszalowany, jednonawowy z transeptem. Dach ma dwu – i trzyspadowe, wieżę trzykondygnacyjną, nakrytą nowym hełmem blaszanym, wewnątrz znajduje się strop. Prezbiterium jest zamknięte wielobocznie, za nim zakrystia, która w roku 1958 została przedłużona ku wschodowi. Strop i balustradę chóru zdobi polichromia z roku 1956. Kościół ma główny ołtarz z końca XVIII wieku, boczne ołtarze barokowe, a ambonę i chrzcielnicę empirowe. Na jednym z czterech dzwonów widnieje nieczytelny napis cyrylicą, inny pochodzi z 1799 roku.