Zakrzewo

Kościół parafialny p.w. św. Klemensa

Parafia fundowana prawdopodobnie w połowie XV wieku. W roku 1563 kościół przejęli innowiercy. Hieronim Zakrzewski i Wawrzyniec Wieszczycki wraz z żoną przywrócili go katolikom w roku 1610.

Pierwotny kościół był drewniany. Około roku 1610 wybudowano nowy, również drewniany. W roku 1647 Mikołaj Wyskota Zakrzewski dobudował do niego murowaną kaplicę. Kościół poświęcił w roku 1658 biskup Tolibowski. W roku 1728 Dorota z Zakrzewskich Wilkońska wraz z synem Franciszkiem Wilkońskim obudowali istniejący kościół zewnętrzną ścianą, stosując ryglówkę wypełniona gliną. W roku 1938 zewnętrzne ściany obito siatką drucianą i otynkowano. W roku 1967 przeprowadzono kapitalny remont kościoła, zakładając fundament i podmurówkę z kamienia łupanego, z zewnętrzne ściany obito deskami modrzewiowymi.

Dach kościoła jest stromy, pokryty gontem. Wieża jest drewniana. Ołtarz główny z 1730 roku oraz dwa boczne są w stylu barokowym. Całe wnętrze kościoła jest pokryte piękną polichromią barokową z około 1730 roku ze scenami z życia NPM i z postaciami Chrystusa, MB, apostołów, ewangelistów i Świętego Klemensa i Stanisława. Całość dopełnia ornament roślinny. W osobnej kaplicy, oddzielonej od kościoła kutą z żelaza kratą, znajduje się w barokowy ołtarzu łaskami słynący obraz MB Pocieszenia, pędzla włoskiego malarza. Część obrazu datuje się od roku 1647. W kościele znajduje się ambona barokowa z I połowy XVIII wieku oraz chrzcielnica z II połowy XVIII wieku z pokrywą ozdobioną motywem Chrztu Chrystusa.